ZBOROWSKIE

Boże Ciało i sztandary w Zborowskiem

Opublikowano: poniedziałek, 5 sierpnia 2013 08:31

Jak już gdzieś na mojej stronie pisałem, w Boże Ciało na Zborowskiem zawsze pada deszcz. W tym roku (2013) też tak było i choć przygotowałem się do wykonania dokumentacji fotograficznej, w sumie niewiele z tego wyszło. To co udało mi się zrobić to kilka fotek przed uroczystością, ale za to bardzo ładnie obrazujące nasze ołtarze przygotowane, jak co roku na tę uroczystość przez mieszkańców. Jak długo mieszkam i pamiętam zawsze tak było, a godny podziwu jest trud, staranność i perfekcja ich wykonania. Samej procesji w tym roku nie udało mi się sfotografować, lało wręcz niesamowicie. Pamiętam, tuż przed wyjściem proboszcz powiedział, iż warunki mamy niesprzyjające, ale ma nadzieję iż wszyscy zabrali parasole. Ja niestety nie zabrałem, a i fotografowanie parasoli przysłaniających niemal wszystko nie miało by chyba sensu. To co udało mi się zrobić, zaprezentuję poniżej. Przygotowałem też niewielką mapkę z trasą. Na Zborowskiem wszyscy wiedzą jak idzie procesja, ale z korespondencji jaką otrzymuję szczególnie od osób nie pochodzących od nas, ale rodzinnie, regionalnie z nami związanych i zaglądających na tę stronę uznałem że będzie taka informacja pewnym ułatwieniem.

Miłego oglądania.

Witold Segeth

Numery 1 - 4 oznaczają miejsce, gdzie corocznie w Zborowskiem budowane są ołtarze z okazji Bożego Ciała, a niebieska linia wyznacza trasę procesji. W przeszłości ołtarz nr 2 stawiano po drugiej stronie ulicy. Ołtarz nr 3 przygotowują zawsze Siostry Zakonne z Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Czasami znajduje się on na podwórku klasztoru, a czasami przy ulicy, tak jak w tym roku. Ołtarz nr 4, obecnie usytuowany na placu kościelnym, budowano kiedyś poza jego obrębem.

Ołtarz nr 1

Ołtarz nr 2

Ołtarz nr 3

Ołtarz nr 4

Trasa, którą oznaczyłem na mapie na niebiesko, też cała została oznakowana, przystrojona.

W domach prywatnych naszych mieszkańców na czas przemarszu przystrajane są okna i wystawiane obrazy, zdjęcia, figury związane z tematyką religijną. Wywieszane są również flagi kościelne.

Po zakończeniu uroczystości w kościele, mieszkańcy w drodze do domu zatrzymują się przy ołtarzach i zabierają niewielkie fragmenty np. gałązek brzozowych, łodyg tataraku czy kwiatów, kładąc w domach w ustronnych miejscach.

Przed uroczystą mszą w Boże Ciało, udało mi się sfotografować sztandary, które niesione przez przedstawicieli grup zawodowych i organizacji w sposób znamienity wzbogacają i upiększają wszystkie uroczystości, nie tylko kościelne.

Sztandar Kolejarzy - prezentują od lewej: Edward Jasionek, Jan Jeziorski, Henryk Kosytorz
Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej - prezentują od lewej: Piotr Gawenda, Alfred Blachecki i Aloiz Maciosek
Sztandar Róż Różańcowych - prezentują od lewej: Mateusz Popanda, Marcin Bieniek i Krzysztof Popanda

Na koniec sztandary Dzieci Marii prowadzone przez siostrę Letancję z naszego klasztoru; i tak od lewej w pierwszym rzędzie: Zuzanna Gawęda, Klaudia Mizera i Katarzyna Strzoda. W Drugim rzędzie od lewej: Aleksandra Szabelska, Kinga Kaczmarek i Julia Popanda.

Witold Segeth

Zborowskie 4 sierpień 2013

Materiały:
1. Zdjęcie satelitarne Zborowskiego - Google Maps
2. Opracowanie graficzne - SEGETH-NET