ZBOROWSKIE

Stulecie Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zborowskiem

Opublikowano: poniedziałek, 2 października 2023 09:08

To chyba najważniejsze wydarzenie 2023 roku w naszej parafii.

Wiedząc już wcześniej o stanie, poziomie i różnorodności przygotowań, postanowiłem kolejny już raz poprosić Emilię Onysek i Sebastiana Segeth o pomoc w fotograficznym udokumentowaniu tej uroczystości.

Po raz kolejny okazało się to dobrym pomysłem, bo ogrom i natłok wydarzeń byłby trudny do ogarnięcia samemu, a tak dzięki pracy we trójkę mogę wybrać i przedstawić najlepsze zdjęcia z poszczególnych etapów.

Wszystko zaczęło się około godziny 10.45 zbiórką przed plebanią naszej parafii.

Przybyli zaproszeni goście, władze Gminy Ciasna, orkiestra dęta, wszystkie delegacje i mieszkańcy naszej parafii.

Po utworzeniu kolumny nastąpił przemarsz do naszego kościoła.

W kościele o godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta, jubileuszowa msza święta.

Bardzo miłym akcentem tej mszy było wręczenie darów przygotowanych przez między innymi:

1. Radę Parafialną - Kielich i Podstawa pod mszał (ewangeliarz).

2. Urząd Gminy Ciasna - Trybularz (kadzielnica).

3. Grupa modlitewna Margaretki , Róże Różańcowe i Apostolstwo Dobrej Śmierci prowadzonych przez panią Helenę Ledwoń – wspaniały kosz płodów rolnych.

Niezwykle interesującą inicjatywą wykazał się nasz parafianin Bp Paweł Stobrawa.

Zaproponował odnowienie Sakramentu Chrztu.

W tym celu podczas mszy otwarta była cały czas chrzcielnica.

Podczas myszy do chrzcielnicy podeszła służba liturgiczna. Zamaczając rękę i wykonując znak krzyża, symbolicznie odnowiła ten sakrament, następnie nasz Biskup poprosił wszystkich zgromadzonych, by zrobili to po mszy świętej, nie chcąc jej zakłócać i niepotrzebnie przedłużać.

Po zakończeniu mszy świętej i uroczystym odśpiewaniu Te Deum nastąpił przemarsz z powrotem na plebanię.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych zaproszeni goście udali się do naszej kawiarni RELAX na obiad i kawę.

Nasz proboszcz przedstawił wszystkich zaproszonych gości, a byli wśród nich m.in. władze gminy, wszystkie siostry zakonne wraz z byłymi przełożonymi naszego klasztoru, była rada parafialna i zaproszeni księża oraz właściciele firm, które od bardzo wielu lat współpracują z naszą parafią, dokonując w naszym kościele i jego otoczeniu różnych napraw, przeglądów, rozbudowy i modernizacji.

Po obiedzie, zarówno zaproszeni goście jak i nasi mieszkańcy, o godzinie 15.00 zebrali się na boisku szkolnym, pod specjalnie na tę okazję przygotowanym dużym namiotem, by uczestniczyć w biesiadzie przygotowanej z okazji jubileuszu.

Była kawa i wiele innego jedzenia, były występy artystyczne, plac zabaw dla dzieci.

Na wstępie nasz proboszcz przywitał wszystkich i zaprosił do wspólnej zabawy.

Naprawdę miło było popatrzeć, jak przy wspólnym biesiadnym stole razem bawią się mieszkańcy, nasz biskup, nasz proboszcz, nasze siostry zakonne, nasze władze gminne, strażacy i zaproszeni goście.

Ponieważ pogoda dopisała znakomicie, nasi strażacy wykazali się świetną inicjatywą. Najmłodsi mieli doskonałą zabawę w mini parku wodnym.

Był występ zespołu muzycznego, był występ chóru dziecięcego, a na zakończenie wspaniała dyskoteka.

Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali nasi strażacy, za co należą im się ogromne podziękowania.

Ja osobiście byłem pod wrażeniem wkładu pracy naszego Koła Gospodyń Wiejskich.

Serdeczne podziękowania za ogromny wkład pracy i doskonałe jedzenie.

Janusz Żyłka z córką Dominiką

Chór dziecięcy – „Płomyki Maryi”

Imprezy z takim rozmachem i tak doskonale przygotowanej przez naszych mieszkańców, jak długo żyję, nie pamiętam.

Wkład pracy poszczególnych grup, organizacji i osób indywidualnych zasługuje na wielki respekt, szacunek i ogromne podziękowanie.

Ja osobiście chciałbym podziękować pani Urszuli Ledwoń (z prawej) i mojej żonie Zofii (w środku) za przygotowanie stoiska i rozprowadzanie broszury wydanej z okazji jubileuszu oraz książki o Zborowskiem. Specjalnie chciałbym podziękować mojemu przyjacielowi, Achimowi Urban (z lewej), który niemal zawsze przy większych imprezach robi dla mnie całe zabezpieczenie logistyczne. Wymienieni poniżej na zdjęciu.
Ciekawym moim pomysłem, okazało się udostępnienie do zwiedzania naszej „Fabryki Fajek”. Wójt, pan Zdzisław Kulej wyraził zgodę, a pan Andrzej Rojek z planowanych dwóch godzin otwarcia przyjmował zwiedzających przez pięć godzin. W sumie naszą fabrykę odwiedziło ponad 100 osób, z czego kilkanaście wpisało się do księgi pamiątkowej.

Opracował: Witold Segeth Zdjęcia: Emilia Onysek, Sebastian i Witold Segeth Opracowanie graficzne: SEGETH-NET