ZBOROWSKIE

Stroje ludowe i ubiory cz. 4

Opublikowano: poniedziałek, 7 października 2013 19:43

Tak właściwie to nie stroje, a bielizna i fartuchy jakie zachowały się w Zborowskiem po naszych babciach. Co ciekawego, to po babciach udało nam się jeszcze coś znaleźć, a już po dziadkach nic. Te trzy panie, obok na zdjęciu, od lewej: Edyta Baron, Elżbieta Kaczmarek i Zofia Segeth zgromadziły wszystko i przygotowały.

Podczas przygotowań wpadło im w ręce wiele innych ciekawych rzeczy i tak postanowiliśmy ten artykuł rozszerzyć o sypialnię i jej wyposażenie.

Zdjęcia wykonaliśmy w starej, już chyba zabytkowej sypialni z 1926 roku. Te meble mają więc 87 lat i nadal są z powodzeniem używane.

Manekina z piękną peruką wypożyczył pan Ireneusz Wójcik z Pasażu Park na ul. Konopnickiej 13 w Oleśnie - przy okazji zapraszam do jego odwiedzenia - warto.

Kilka ładnych rzeczy udało się sfotografować, angażując jako modelkę pannę Klaudię Kaczmarek.

Następną serię zdjęć wykonaliśmy w sypialni, na których można zobaczyć, pościel, narzuty i misternie wykonane serwety.

Na zakończenie jeszcze kilka zdjęć przedstawiających ubiór i wyposażenie dziecka do chrztu z pamiątkami wręczanymi z tej okazji, przy prezentacji których pomagała nasza modelka - Klaudia Kaczmarek.

Proszę popatrzeć na datę tych pamiątek rodzinnych.

Podziękowanie:

Bardzo serdecznie dziękuję paniom: Helenie Ledwoń i Marii Barakowskiej, które udostępniły swoje pamiątki rodzinne w celu przygotowania tego materiału.