ZBOROWSKIE

Dożynki Gminne 2023

Opublikowano: sobota, 4 listopada 2023 10:26

3 wrzesień 2023 rok. Piękne, słoneczne popołudnie. Godzina ok. 14.30. Na boisku i wokół szkoły zaczynają zbierać się mieszkańcy, przyjezdni, zaproszeni goście oraz delegacje sołectw wchodzących w skład naszej gminy.

To był czas rozpoczęcia oficjalnych obchodów Gminnych Dożynek, które w tym roku, z racji między innymi naszego roku jubileuszowego odbywały się w Zborowskiem.

Wielki rozmach tegorocznej imprezy wymógł na organizatorach dużo wcześniejsze przygotowania, a to spowodowało, że już w sobotę wieczorem niemal wszystko było gotowe, więc nic nie stało na przeszkodzie, by skorzystać i wieczorem spotkać się ze znajomymi, zjeść coś dobrego, zrobić nawet małe zakupy i zabawić się pod namiotem w rytmach dobrej muzyki.

Widząc już w sobotę przygotowania naszych mieszkańców do dożynek, w niedzielny poranek wziąłem aparat i zacząłem krążyć po naszej wsi. Muszę powiedzieć, że nieźle się zdziwiłem, jak wróciłem do domu i policzyłem zdjęcia – w ponad 50-ciu domostwach było widać zaangażowanie w dożynki. Myślę, że nie pominąłem nikogo, a jeśli tak się stało, to z góry przepraszam – naprawdę starałem się udokumentować wszystko.

Teraz, wracając już do niedzielnych, popołudniowych obchodów, postaram się w odpowiedniej kolejności przedstawić Państwu tok wydarzeń, prezentując je zdjęciami, które robiłem razem z Emilią Onysek.

Po spotkaniu na boisku szkolnym nastąpił przemarsz do kościoła.

Jak widać na zdjęciach, rozmach imprezy był bardzo duży, wszystko doskonale przemyślane i przygotowane.W tym roku dożynki przygotowywali rolnicy i mieszkańcy Bogdali.

To na nich spadł obowiązek przygotowania największego symbolu tych obchodów, czyli Korony Dożynkowej – w mojej opinii wypadła rewelacyjnie.

Bardzo wiele pracy włożono w udekorowanie naszego kościoła. Wysiłek organizatorów, mieszkańców i naszych Sióstr Zakonnych zrobił ogromne wrażenie na wszystkich, którzy byli na mszy.

Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrała Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, która to wraz z władzami Gminy Ciasna, była bezpośrednio zaangażowana w przygotowanie tych dożynek.

Przedstawiono program uroczystości, czyli przemarszu na boisko w asyście Mażoretek, delegacji poszczególnych Sołectw i Orkiestry Dętej z Ciasnej, która już od samego początku uświetniała te obchody.

Podczas Mszy Świętej korony okolicznych miejscowości wchodzące w skład naszej gminy zostały ustawione przed kościołem i doskonale się prezentowały.

Niestety nie zrobiliśmy ujęcia, które obejmowało by wszystkie. Z prawej strony stała jeszcze jedna, którą widać na zdjęciach indywidualnych.

Po wyjściu z kościoła wszyscy uczestnicy mogli podziwiać ogromny wkład pracy, nie tylko naszych parafian, ale również pozostałych sołectw naszej gminy.

Następnie po utworzeniu kolumny nastąpił przemarsz na nasze boisko szkolne.

Na boisku przywitał wszystkich Wójt Gminy Ciasna pan Zdzisław Kulej.

Muszę powiedzieć, iż byłem mile zaskoczony, gdy wśród gości przy stole rozpoznałem Pana Jerzego Buzka, który w latach 1997-2001 był w Polsce premierem, a w latach 2009-2012 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Tak wysokiej rangi polityka Zborowskie jeszcze chyba nie gościło.

Pan Kulej poprosił Pana Buzka o kilka słów dla naszej społeczności z okazji dożynek.

Wysłuchałem z uwagą i bardzo pozytywnie oceniam wypowiedź. Pomimo zbliżających się wyborów, pozbawiona była aspektów politycznych, a poświęcona wydarzeniom, w których brał u nas udział. Panie Premierze dziękujemy.

Następnie zaproszono na scenę wszystkie delegacje, które otrzymały od organizatorów symboliczny, dożynkowy bochenek chleba.

Na kilku ostatnich zdjęciach można dostrzec, jak suto i bogato zastawione były stoły i jak wielka frekwencja miała miejsce na naszych dożynkach.

Nie mogę tu nie wspomnieć o paniach z naszego Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały wszystko i zadbały o to, by nikomu niczego nie brakowało. Tym paniom należy się respekt i ogromny szacunek.

Dziękujemy!!!!

Po wszystkich oficjalnych punktach programu rozpoczęły się występy artystyczne. Rozpoczął je Zespół Tańca Mażoretkowego „Copacabana” z Ciasnej.

Dziewczęta pokazały klasę!!! Brawo, występ podobał się wszystkim, o czym mogły świadczyć ogromne brawa.

Była też jak dla mnie wspaniała niespodzianka. Zawsze myślałem, że Mażoretki to dziewczęta tak powiedzmy do dwudziestki, a tu niespodzianka, bo po chwili miał miejsce występ dziewcząt tych takich troszeczkę powyżej dwudziestki, no i wszystkim, używając młodzieżowego żargonu – „Kopara opadła”.

Panie dały takiego czadu, że oklaskom nie było końca. Zobaczcie sami.

Nie zapomniano także o naszych najmłodszych. Można było wysłuchać kilku piosenek w ich wykonaniu, ku uciesze wszystkich, a najbardziej chyba ich samych i ich rodziców.

Zakończeniem tych wszystkich oficjalnych etapów uroczystości dożynkowych była wspólna biesiada, zakończona imprezą taneczną pod namiotem trwającą do późnych godzin nocnych.Opracował: Witold Segeth Zdjęcia: Emilia Onysek i Witold Segeth Opracowanie graficzne: SEGETH-NET