ZBOROWSKIE

100 lat w Zborowskiem

Opublikowano: środa, 11 stycznia 2017 21:15

Dnia 2 stycznia 1917 roku urodziła się w Zborowskiem Agnes Ledwoń. Ojciec Peter Ledwoń i Wiktoria z domu Popławski. Jej dom rodzinny był w starym młynie na Bogdali, który zniknął w latach 50-dziesiątych. Dziś niemal w tym samym miejscu stoi przepompownia kanalizacyjna. Szkołę podstawową ukończyła w Zborowskiem.

W wieku około dwudziestu lat wyjechała w głąb Niemiec do pracy, jak wiele jej koleżanek z Zborowskiego i okolic.

Tam poznała swojego męża, za którego wyszła 16 września 1939 roku. Niestety nie doczekała się jego powrotu. Jej mąż Anton Wojtas zginął w okolicach Żytomierza 8 lipca 1941 roku.

Po zakończeniu wojny wróciła w rodzinne strony i zamieszkała na Bogdali, w domu przy dzisiejszej ulicy Stawowej.

W 1956 roku ponownie wyszła za mąż za Piotra Kempa z Plaszczoka. Na początku lat 80-dziesiątych zmarł jej drugi mąż, a pani Agnes po kilku latach zdecydowała się na wyjazd do Niemiec. Mieszka w Hamburgu, ale ponieważ bardzo wiele czasu spędza teraz w Zborowskiem, w gronie rodziny, więc postanowiła swoje setne urodziny obchodzić u nas.

Wszystko rozpoczęło się mszą o godz. 13.00, a zakończyło się pięknym przyjęciem w Kawiarni Relax, w gronie rodziny i przyjaciół.

Całą uroczystość przygotowała dla solenizantki, wszystkim bardzo dobrze znana pani Urszula Ledwoń.

Ponieważ nie mogłem być obecny w kościele, a zdjęć tam zrobionych nie udało mi się uzyskać, więc poniżej zapraszam na fotki z przyjęcia.

Na zakończenie krótka informacja. Pani Agnes Kempa jest trzecią osobą z Zborowkiego, która przekroczyła setkę.

Jako pierwsza, według dostępnych mi dokumentów dożyła stu lat pani Theresa Fitzek z domu Heisig urodzona w 1700 roku. Zmarła w Zborowskiem w 1805 roku (105 lat).

Kolejną osobą była pani Pelagia Bensch, urodzona 05.03.1867 roku. Zmarła w Zborowskiem 01.10.1968 roku (101 lat i 7 miesięcy).

Pani Agnieszko, dołączam się do wszystkich życzeń jakie Pani otrzymała, życząc przede wszystkim zdrowia, wszystkiego najlepszego i kolejnej setki.

Opracował: Witold Segeth

Źródła:

  1. Dane do życiorysu – wywiad z Panią Agnes Kępa
  2. Zdjęcia – Sebastian i Witold Segeth
  3. Księgi Parafialne przejrzała – Zofia Segeth
  4. Opracowanie graficzne - SEGETH-NET