ZBOROWSKIE

Mażoretki

Opublikowano: niedziela, 23 czerwca 2013 19:33

O pomoc w rozwinięciu, opracowaniu i przedstawieniu państwu tematu Mażoretki, zwróciłem się do pani Elżbiety Kaczmarek i tak 30 maja 2013 doszło do spotkania i szybkiej plenerowej sesji zdjęciowej ze względu na warunki pogodowe - w Boże Ciało na Zborowskim zawsze pada deszcz!

A cóż to takiego te Mażoretki? - według tego co znalazłem na Wikipedii, to z francuskiego majorette, oznacza młode dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające w sobie elementy galowego umundurowania różnych służb i formacji np. wojska, policji, służb ratowniczych, orkiestr tych organizacji. Mogą też zawierać elementy ubioru galowego różnych zakładów pracy lub innych organizacji i stowarzyszeń posiadające własne uniformy. Mażoretki mogą również nawiązywać w swoich strojach do regionów geograficznych lub miast, z których pochodzą. Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe. Mażoretki spełniają nie tylko funkcję widowiskowego dodatku, ale przy pomocy wykonywanych gestów sygnalizują orkiestrze zbliżający się zakręt, zakończenie utworu, zmianę rytmu. Mażoretka maszerująca przed orkiestrą zwana jest tamburmajorką.

Mażoretki ze Zborowskiego

Szczególnie chciałbym podziękować Julii Kosytorz - zjawiła się pomimo kontuzji.

Nasze dziewczyny trenują pod okiem pani instruktor Małgorzaty Prowda, która w Ciasnej prowadzi zespół o nazwie:

Copacabana

Zespół podzielony jest na cztery grupy wiekowe różniące się kolorem stroju co ładnie widać na zdjęciach. Barwy żółte to "Mini Copacabana".

Następna grupa to "Mała Copacabana"

Kolejna grupa to: "Średnia Copacabana"

W grupie COPACABANA trenuje ok. 100 dziewczyn z czego 21 ze Zborowskiego - to spory odsetek! Na stronie internetowej, http://ciasna.pl/cms/3108/mazoretki, jest trochę więcej na temat klubu. Z tej właśnie strony pobrałem listę osiągnięć, którą prezentuję poniżej, choć daty kończą się na 2010 roku, a np. tylko w tym roku dziewczyny brały udział w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Polski Południowej, więc występów i sukcesów na swoim koncie mają zapewne dużo więcej.

SUKCESY

 • 2005 - III miejsce w VII Mistrzostwach Polski Mażoretek w kategorii juniorki pompon oraz II miejsce w kategorii DUO kadetki
 • 2006 - "DUŻA CAPACABANA" I miejsce na VIII Mistrzostwach Polski Mażoretek, "MAŁA COPACABANA" II miejsce, II miejsce dla Moniki Buczek i Angeliki Jelonek w kategorii DUO seniorki.
 • 2006 - I miejsce za musztrę paradną na Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu oraz nagroda dla Najlepszego Zespołu Mażoretek i Najlepszej Tambutmajorki Małgorzaty Prowda
 • 2006 - udział w programie TVP 2 "Podróże z żartem" prowadzonym przez Dorotę Welman i Marcina Prokopa
 • 2007 - 2010 - "DUŻA COPACABANA", "MAŁA COPACABANA" II i III miejsca na Mistrzostwach Polski Mażoretek
 • 2007 - I miejsce za musztrę paradną na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych Jastrzębie Zdrój
 • 2007 - ponowny udział w programie "Podróże z żartem"
 • 2008 - udział w Śląskich Mistrzostwach Chearleederss w Sosnowcu
 • 2009 - "DUŻA COPACABANA" III miejssce na Międzynarodowym Festiwalu Tańca "Inter Show" w Bielsku-Białej
 • 2010 - "MAŁA COPACABANA" II miejsce na Festiwalu Mażoretek "PARADA"
 • 2010 - udział w Przeglądzie Mażoretek w Żorach

Na moją prośbę, bardzo wzbogacił i uprzyjemnił tą sesję zdjęciową pan Alfred Radlak, który przyjechał swoją piękną, dobrze zadbaną i utrzymaną bryczką, sprawiając ogromną frajdę naszym mażoretkom. W powożeniu rumakiem z piękną uprzężą pomagali mu Marcel Kosytorz i Łukasz Kosytorz.

Panie Alfredzie - bardzo dziękuję.

Nie mogę nie podziękować rodzicom za przygotowanie dziewczyn i wspólne spotkanie. Mam nadzieję dla wszystkich bardzo owocne i udane. W ten sposób zapisaliśmy i uratowaliśmy od zapomnienia kolejną, jakże piękną kartę naszej lokalnej historii.

Całość zebrał i opracował:

Witold Segeth
Zborowskie czerwiec 2013

Źródła:

 1. Strona internetowa: Wikipedia - Mażoretki
 2. Strona internetowa Gminy Ciasna: http://ciasna.pl/cms/3108/mazoretki
 3. Zdjęcia i opracowanie graficzne - SEGETH-NET