ZBOROWSKIE

Świadectwa szkolne ze Zborowskiego

Opublikowano: wtorek, 22 kwietnia 2014 15:44

Podczas mojego historycznego zbieractwa natrafiłem parokrotnie na świadectwa szkolne. Po pewnym czasie, zauważyłem że mam tylko te mówiące o zakończeniu szkoły, aż do chwili gdy zobaczyłem coś co nazwałem "indeksem", ale pasuje też nazwa "dzienniczek ucznia". Ten artykuł otwiera dział "Świadectwa". Zacznę go od prezentacji owego indeksu z lat 20-tych, a zakończę prezentacją pięknego i dobrze zachowanego świadectwa końcowego. W menu poniżej, podzielonym na lata znajdują się świadectwa z różnego okresu działalności naszej szkoły, a mi marzy się, by zdobyć chociaż po jednym z każdego roku. Tutaj zaapeluję do wszystkich czytelników o pomoc. Poszperajcie w starych szafach z dokumentami - przyjadę, zeskanuję, wymarzę nazwisko jeśli sobie tego zażyczycie i zamieszczę tutaj. Jeśli ktoś zada sobie trud i przeanalizuje te świadectwa, zapewne będzie tak samo zdziwiony jak ja, ogromem informacji potwierdzających wydarzenia historyczne. Tłumaczenia dokonał niezawodnie, jak zawsze mój przyjaciel "awy" - dziękuję !!!

Pozwoliłem sobie zamieścić nawet puste strony i okładki, by lepiej zobrazować jak ów "indeks" wygląda. Poniżej zamieściłem też tłumaczenia stron z wpisami.

Na zakończenie prezentuję świadectwo ukończenia szkoły.

Niedawno podczas zbierania świadectw jedna z naszych mieszkanek udostępniła mi indeks szkolny z okresu wojny i świadectwo z klasy szóstej tej samej osoby wydane w 1947 roku. Oprócz wielu informacji na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż uczeń ten nie otrzymał promocji do następnej klasy. Według mnie i rodziny nic w tym specjalnego. Takich uczniów w Zborowskiem było bardzo wielu. Powód - brak znajomości języka polskiego i duża ilość dni nieobecnych w szkole. Powodem nieobecności nie była jednak niechęć uczęszczania i uczenia się w szkole, ale ogromna ilość obowiązków wynikająca z braku ojca w rodzinie, który nie wrócił jeszcze z wojny. Uczeń był najstarszym dzieckiem, a więc zajmował się zarówno pracami gospodarskimi jak i opieką nad młodszym rodzeństwem. Po licznych kradzieżach jakie miały u nas miejsce, gdy wycofały się wojska Radzieckie, bieda w rodzinach była przerażająca, co też zapewne w sposób negatywny odbijało się zarówno na frekwencji w szkole, jak i na wynikach nauczania...
Na życzenie rodziny wymazałem dane osobowe.

Zapraszam do oglądania.

Materiały zebrał i opracował: Witold i Sebastian Segeth

Źródła:

  1. Świadectwa szkolne mieszkańców Zborowskiego
  2. Opracowanie graficzne - SEGETH-NET