ZBOROWSKIE

Przyroda Zborowskiego okiem i aparatem Artura Seget

Opublikowano: poniedziałek, 20 listopada 2023 12:12

To, że Artur fotografuje - wiedziałem, ale tego, że z taką pasją, to już nie. Po kilku ostatnich naszych spotkaniach poprosiłem go o kilka zdjęć, by można je było tu pokazać.

Najbardziej zdziwiłem się, gdy zobaczyłem parę naszych, bo gniazdujących w zborowskich lasach Orłów Bielików. Pomimo, iż wiemy gdzie gniazdują, jak na razie nikt nie złamał zakazu wstępu na ich teren. Arturowi udało się je wypatrzeć w powietrzu i co prawda z bardzo daleka, ale jednak zrobić kilka fotek.


Jego spektrum zainteresowań jest bardzo szerokie, choć przeważnie dotyczy przyrody, a szczególnie ptactwa wodnego, na czym zna się doskonale. Jak mi zaczął wymieniać, co można zobaczyć w naszej okolicy, byłem mocno zdziwiony.

Ponieważ Artur zdjęć ma bardzo dużo, postanowiłem to podzielić na kilka części. Teraz zapraszam do oglądania pierwszej.

Opracował: Witold Segeth Zdjęcia: Artur Seget Opracowanie graficzne: SEGETH-NET

Odpust w Zborowskiem 2023

Opublikowano: czwartek, 16 listopada 2023 12:13

Na temat odpustu napisałem już trochę, relacjonując to nasze wydarzenie w 2013 roku, ale ponieważ jak co roku tak więc i w tym mieliśmy taką uroczystość, a ten rok jest dla nas jubileuszowym, nie mogłem tego wydarzenia pominąć. Odpust odbył się 24 września.

Ciekawą informację dotyczącą również naszego kościoła znalazłem na stronach Wikipedii, którą poniżej przedstawiam:

Podwyższenia Krzyża Świętego (także: Pańskiego) – święto obchodzone zarówno w Kościele zachodnim, jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.

Przed reformą liturgii wrześniowe święto poświęcone było wspomnieniu „podwyższenia” Krzyża, zaś 3 maja cały Kościół czcił pamiątkę jego „znalezienia” (Znalezienie Krzyża Świętego).

Papież św. Jan XXIII zniósł święto krzyża Chrystusowego obchodzone 3 maja jako niepotrzebne powtórzenie, a odnowiony kalendarz rzymski jako święto Podwyższenia Krzyża przyjął dzień 14 września. Liturgia Godzin przewiduje w tym dniu odśpiewanie w nieszporach hymnu ku czci Krzyża, Vexilla regis prodeunt.

Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża św. Helenie, matce cesarza Konstantyna I Wielkiego, w 326 roku. Relikwie złożone zostały w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Od tamtej pory były uroczyście czczone przez wiernych przybywających z całego świata chrześcijańskiego. Okres ten zakończyło zdobycie Jerozolimy 20 maja 614 roku przez króla perskiego Chosrowa II Parwiza. Persowie zburzyli świątynię a relikwie Krzyża zabrali z Jerozolimy.

W 628 roku cesarz bizantyjski Herakliusz pokonał Persów i odzyskał święte relikwie. Cesarz sam wniósł je uroczyście do Jerozolimy, wchodząc do miasta przez Bramę Złotą.

Jak mówi legenda, cesarz niosąc Krzyż ubrany był w drogocenne szaty i nie mógł go udźwignąć, aby wejść do miasta. Dopiero kiedy za poradą biskupa Jerozolimy Zachariasza zdjął bogaty strój i buty, wniósł Krzyż idąc boso aż do odbudowywanej po zniszczeniu Bazyliki.

Źródło - Wikipedia, Podwyższenie Krzyża Świętego

Teraz zapraszam do relacji fotograficznej, którą w tym roku zrobił Sebastian Segeth.

Opracował: Witold Segeth Zdjęcia: Sebastian Segeth Opracowanie graficzne: SEGETH-NET